STOWARZYSZENIE REKONSTRUKCJI HISTORYCZNEJ
51 PUŁKU PIECHOTY STRZELCÓW KRESOWYCH
Artykuły
Zdjęcie sprzed 100 lat!

Prezentujemy Państwu nasz najnowszy zakup z aukcji internetowej ebay.de. Fotografia przedstawia żołnierza z 4 dolnośląskiego pułku piechoty nr 51 - czyli jednostki którą odtwarzamy w ramach naszego pierwszowojennego projektu dotyczącego lat 1914-1918. Zdjęcie zostało wykonane prawdopodobnie we Francji w 1914 roku lub na początku 1915.

Opis na aukcji, pochodzący z albumu z którego zostało wyjęte, przekazuje nam, iż  zdjęcie zrobiono w czasie Wielkiej Wojny i przedstawia żołnierza 51 pułku piechoty. O dalszych szczegółach możemy się dowiedzieć się z samego zdjęcia. Informację która pozwala wydatować zdjęcie przekazuje nam chrakterystyczne nakrycie głowy w postaci pickelhauby, a konkretnie widoczny pokrowiec na pickelhaubę na którym znajduje się numer pułku - 51. Wkrótce po wybuchu wojny, niemieckie dowództwo nakazało usuwanie cyfer z pokrowcy, które rzucały się w oczy i zdradzały pozycję żołnierzy. Niemniej numery jednostek na pokrowcach pickelhaub można było zobaczyć jeszcze w 1915 roku. Same pickelhauby zostaną wycofane z jednostek liniowych wraz z wprowadzeniem stalowcyh hełmów w 1916 roku. Pewną wskazówką jest również bujny zarost jaki z dumą prezentuje na zdjęciu żołnierz. Wraz z rozwojem broni chemicznej wszystkie walczące państwa wprowadziły maski przeciwgazowe. W armii Cesarstwa Niemieckiego nastapiło to w 1916 roku. Użycie masek przeciwgazowych wiązało się ograniczeniem zarostu u żołnierzy, tak by maska ściśle przylegała do twarzy. Tak bujna broda nie byłaby do pomyslenia u żołnierza frontowego w późniejszym okresie wojny. Na podstawie tych przesłanek można stwierdzić, że żołnierz został sfotografowany w przedziale czasowym 1914-1915 - czyli na początku wojny.

Co do miejsca wykonania zdjęcia można tylko spekulować - widoczny fragment okopu kieruje w stronę szlaku bojowego jednostki. 4 dolnośląski pułk piechoty nr 51 został utworzony w 1860 roku. Przed wybuchem Wielkiej Wojny stacjonował we Wrocławiu, skąd w 1914 roku w składzie 11 Dywizji Piechoty został skierowany na Front Zachodni, gdzie walczył aż do zakończenia wojny. Pułk stoczył cieżkie walki w tak znanych bitwach I wojny światowej jak bitwa pod Verdun, bitwa nad Sommą czy wielomiesięczne walki w Szampanii.

Dzięki archiwalnym fotografiom możemy zobaczyć szczegóły jak wyglądali żołnierze 51 pułku piechoty w czasie Wielkiej Wojny i dzięki temu wierniej zrekonstruować ich sylwetki. Kolejnym interesującym detalem jest sposób w jaki żołnierz wykorzystał pasek od chlebaka M1887 - pasek został użyty do potrzymania dwóch ładownic - każda po 45 sztuk naboi  7,92 x 57 mm  do karabinu Gewehr 98, który stanowi jego uzbrojenie. Ten praktyczny sposób znacznie poprawiał wygodę w noszeniu ciężkich ładownic, pełnych amunicji. Metoda ta była później dość powszechnie wykorzystywana przez żołnierzy Wojska Polskiego w okresie II RP.

W naszych głowach zdrodził się pomysł by odtworzyć sylwetkę z tego zdjęcia, chociażby na chwilę. Przeszkodą okazał się bujna broda, którą z dumą prezentuje na fotografii niemiecki żołnierz. I tak z roku na rok pomysł był odkładany. W tym roku (2016) dzięki zapałowi naszego kolegi Jacka, który "wychodował" przez zimę okazały zarost oraz Tomkowi Jabusanowi Jabłońskiemu, który podjął się uwiecznienia całego zajścia udało się to zrealizować. Poniżej z dumą prezentujemy efekty ich pracy.

Polecamy